Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer printed gram flour packaging pouch, wheat flour pouch, printed laminated roll and pouch 1 kg atta, 1kg atta packaging bags and center seal pouches.
₹ 5.84 / Piece Get Latest Price
| Material | Laminated |
| Pouch Type | Pillow Pouch |
| Capacity | 5 Kg |
| Pouch Capacity | 5 kg |
| Type of Pouch | Pillow Pouch |
| Size | 12X18 |
| Printing Type | Rotogravure |
| Base Material | PET (Polyester) |
| Closure Type | Heat Seal |
| Minimum Order Quantity | 300 Kgs |
| Usage | Food Packaging |
| Application | Whole Wheat Flour/Atta |
| Pouch Pattern | Printed |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Bag Pattern | Pillow Type |
| Pouch surface Finish | Glossy |
| Feature | Moisture Proof, Grease Proof, Air Tight, Leak Proof |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 20000 Piece
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Material | PET PE |
| Pouch Capacity | 5 kg |
| Type of Pouch | Pillow Pouch |
| Size | Customized |
| Closure Type | Heat Seal |
| Base Material | PET (Polyester) |
| Printing Type | Printed |
| Minimum Order Quantity | 300 Kgs |
| Usage | Food Packaging |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Pouch Pattern | Printed |
| Bag Pattern | Center Seal |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Surface Finish | Glossy |
| Pouch surface Finish | Glossy |
| Feature | High Barrier, Moisture Proof, Leak Proof |
| Country Of Origin | Made In India |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 1 Kg |
| Bag Type | Laminated Pouch |
| Type of Pouch | Pillow Pouch |
| Printing | Customized |
| Size | 7*9 inches (Multiple Sizes Available) |
| Lamination | Laminated |
| Base Material | PET (Polyester) |
| Suitable For | Atta |
| Minimum Order Quantity | 300 Kgs |
| Closure Type | Heat Seal |
| Printing Technology | Rotogravure |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Capacity | Customized |
| Bag Type | Laminated Pouch |
| Type of Pouch | Pillow Pouch |
| Printing | Customized |
| Size | Customized |
| Lamination | Laminated |
| Base Material | PET (Polyester) |
| Suitable For | Sattu, Rice Flour, Sugar, Besan, Maida, Pulses, Atta, Spices |
| Minimum Order Quantity | 300 Kgs |
| Closure Type | Heat Seal |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Printing Technology | Rotogravure |
| Pouch surface Finish | Glossy |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Material | LDPE |
| Pouch Capacity | 1 kg |
| Application | Food Packaging |
| Pouch Size | Customize |
| Closure Type | Heat Seal |
| Printing Type | Printed |
| Usage | Food Packaging |
| Minimum Order Quantity | 300 Kg |
| Base Material | PET |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Finish | Glossy |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Surface Finish | Glossy |
| Design | Customized |
| Bag Pattern | Center Seal |
| Additional Cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Feature | Grease Proof, Air Tight, Leak Proof, Moisture Proof |
| Country Of Origin | Made In India |
| Available Colors | All colors available |
Minimum order quantity: 300 Kg
VINIKA PRINT TEAM (Sales)
Vinika Print Pack
Plot No B-11/12,Block No 67,Behind Radhe Weigh Bridge, Kadodara-Surat Road,Vareli,Kadodara
Surat - 394305, Gujarat, India