Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer namkeen packing pouch, baby wipes printed pouches, hardware packaging pouch, fertilizer printed pouches, printed laminated stand up pouches and wet wipes packaging material.
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 500 g |
| Material | PET LDPE |
| Pouch Type | Center Seal |
| Type of Pouch | Pillow Pouch |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Usage | Biscuits, Namkeen, Popcorn, Confectionery, Noodles, Frozen Snacks, Dry Fruits, Chips |
| Surface Finish | Printed |
| Base Material | PET |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Minimum Order Quantity | 300 Kgs |
| Design | Customized |
| Size | customise |
| Pouch surface Finish | Glossy |
| Color | Multicolor |
| Colors | All colors available |
| Food Grade | Yes |
| Packaging Type | Bag |
| Pattern | Printed |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Material | Laminated Pouch |
| Pouch Type | Side Gusset Pouch |
| Capacity | 100g |
| Pouch Capacity | Customized |
| Type of Pouch | Side Gusseted Pouch |
| Printing Type | Rotogravure |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Usage | Cosmetics |
| Base Material | PET |
| Pouch Size | Customize |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Finish | Matte |
| Surface Finish | Matte |
| Available Colors | All colors available |
| Bag Pattern | Side Gusset |
| Packaging Type | Bag |
| Design | Customized |
| Application | FMCG Products Packaging |
| Feature | Leak Proof, Air Tight, Moisture Proof |
| Additional Cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Pouch Type | Pillow Pouch |
| Capacity | Customized |
| Printing Type | Printed |
| Material | Multi-color Glossy |
| Pouch Features | Tear Notch |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Pouch Lamination | 2 Layer |
| Pouch Size | Customise Size |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Finish | Glossy |
| Available Colors | All colors available |
| Mode of Supply | Pouches |
| Application | Industrial Spare Parts Packaging |
| Design | Customized |
| Packaging Type | Bag |
| Sealing Type | Center Seal |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Material | Multilayer |
| Capacity | 1 kg |
| Bag Feature | Laminated |
| Type of Pouch | Center Sealed Pouch |
| Bag Size | Customized |
| Bag Color | Multicolor |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Top Finish | Heat Cut |
| Base Material | PET |
| Pouch Size | Customized |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Finish | Glossy |
| Available Colors | All colors available |
| Design | Customized |
| Application | FMCG Products Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Additional Cost Items | Dye Cylinder Cost |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 3.9 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250g |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Rotogravure |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Pouch Finish | Glossy |
| Pouch Type | Zipper Stand Up |
| Material | PET |
| Pouch Size | Customize |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Design | Customized |
| Available Colors | All colors available |
Minimum order quantity: 30000 Piece
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Packaging Form | Pouch |
| Packaging Format | Pouch / Bag |
| Material | PET / MET PET / PE (Polyester / Metalized Polyester / Polyethylene) |
| Capacity | As per your requirement |
| Color | White |
| Usage/ Application | Cosmetics Industry |
| Shape | Rectangular |
| Pouch Type | Center Seal Pouch |
| Packaging Type | Pouch |
| Closure Type | Tear Notch |
| Lamination Layers | 2 Layer |
| Finish | Glossy |
| Printing Technology | Rotogravure |
| Application | FMCG & Homecare |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Material | PET PE |
| Printing Type | Rotogravure |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Bag Pattern | Pillow Type |
| Minimum Order Quantity | 300 Kg |
| Base Material | PET |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Finish | Glossy |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Feature | High Barrier, Moisture Proof, Odor Proof, Leak Proof |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage | Zarda, Pan Masala, Tobacco Packing, Snuff |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 2.86 / Piece Get Latest Price
| Pouch Type | Zipper Pouch |
| Capacity | 250g |
| Material | Metalized Film |
| Type of Pouch | 3 Side Sealed Pouch |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Base Material | PET |
| Pouch Size | Customize |
| Pouch Finish | Glossy |
| Available Colors | All colors available |
| Packaging Type | Bag |
| Design | Customized |
| Application | Food Packaging |
| Additional Cost Items | Dye Cylinder Cost |
Minimum order quantity: 35000 Piece
VINIKA PRINT TEAM (Sales)
Vinika Print Pack
Plot No B-11/12,Block No 67,Behind Radhe Weigh Bridge, Kadodara-Surat Road,Vareli,Kadodara
Surat - 394305, Gujarat, India