Our product range includes a wide range of printed stand up zipper pouch, flexible packaging pouches, stand up zipper pouches, patra standup pouch, dry fruits stand up zipper pouch and tea packaging stand up glossy pouch.
₹ 3.5 / Piece Get Latest Price
| Pouch Capacity | 250 g |
| Material | PET |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Printing Type | Rotogravure |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Pouch Finish | Glossy |
| Usage | Food Packaging |
| Pouch Size | Customized |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Surface Finish | Glossy |
| Bag Pattern | Stand Up |
| Available Colors | All colors available |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Feature | Leak Proof, Air Tight, Grease Proof, Moisture Proof |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 30000 Piece
₹ 4.9 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250g |
| Pouch Type | Stand-Up Pouch |
| Material | Metalized |
| Application | FMCG Products Packaging |
| Type of Pouch | Stand up Pouch |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Printing & Customization | Custom Printed |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Pouch Size | As Per Req |
| Pouch Pattern | Printed |
| Pouch Finish | Glossy |
| Design | Customized |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
Minimum order quantity: 30000 Piece
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Customized |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Rotogravure |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Pouch Finish | Glossy |
| Pouch Type | Zipper Stand Up |
| Material | PET |
| Pouch Size | Customize |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Usage Application | Detergent, Frozen Food, Food Packaging, Spices, Tea, Pet Food, Snacks, Coffee |
| Feature | Leak Proof, Resealable, Moisture Proof |
| Design | Customized |
| Available Colors | All colors available |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 30000 Piece
₹ 4.4 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Customized |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Rotogravure |
| Application | FMCG Products Packaging |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Zipper / Slider |
| Pouch Finish | Glossy |
| Pouch Type | Zipper Stand Up |
| Minimum Order Quantity | 300 Kg |
| Pouch Size | 6*4 inches (Multiple Sizes Available) |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Usage Application | Spices, Coffee, Tea, Frozen Food, Food Packaging, Snacks, Pet Food |
| Base Material | PET (Polyester) |
| Feature | Moisture Proof, Leak Proof |
| Design | Customized |
| Additional cost Items | Dye Cylinder Cost |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 30000 Piece
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Customized |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Rotogravure |
| Application | Food Packaging |
| Material | PET Poly |
| Closure Type | Zipper / Slider |
| Pouch Finish | Glossy |
| Pouch Type | Zipper Stand Up |
| Minimum Order Quantity | 300 Kg |
| Pouch Size | 6*4 inches (Multiple Sizes Available) |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Usage Application | Spices, Cosmetics, Detergent, Tea, Pet Food, Food Packaging, Coffee, Frozen Food, Snacks |
| Base Material | PET (Polyester) |
| Feature | Leak Proof, High Barrier, Moisture Proof, Resealable |
| Design | Customized |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 30000 Piece
₹ 4.5 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250g |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Rotogravure |
| Application | Food Packaging |
| Material | Matte / Frosted Plastic |
| Closure Type | Zipper / Slider |
| Pouch Finish | Glossy |
| Pouch Type | Zipper Stand Up |
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Pouch Size | 6*4 inches (Multiple Sizes Available) |
| Pouch Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Pouch Lamination | Multi Layer Lamination |
| Usage Application | Food Packaging, Frozen Food, Snacks, Tea, Pet Food, Spices, Coffee |
| Design | Customized |
Minimum order quantity: 300 Piece
VINIKA PRINT TEAM (Sales)
Vinika Print Pack
Plot No B-11/12,Block No 67,Behind Radhe Weigh Bridge, Kadodara-Surat Road,Vareli,Kadodara
Surat - 394305, Gujarat, India